Patiesībā govs piens ezi var nogalināt

cute-hedgehog

Daudzi tic tam, ka ežiem garšo maize un piens, kā arī tam, ka šie produkti priekš viņiem ir veselīgi. Pirmā daļa būtībā ir patiesa – ja tu iedosi ezim maizi un pienu, tie parasti aši notiesā piedāvāto un šķiet, ka viņam tas garšo. Cilvēki jau gadu desmitiem vakaros mēdz izlikt trauciņu ar gardumiem pie savu privātmāju lieveņa, gadījumā, ja naktī atnākušajam ezim sagribas ēst. Tomēr, kā jau minēju iepriekšējā rakstā par to, cik kaitīgi ir barot ūdensputnus kanālos un dīķos ar baltmaizi, ne viss, kas tiek darīts gadu desmitiem, ir pareizs. Un tieši tas pats attiecas arī šoreiz uz ežu barošanu ar pienu un maizi – tas viņiem kaitē!

Piens un maize šiem mazajiem plēsējiem izraisa vēdera un gremošanas trakta problēmas (vienīgais izņēmums ir kazas piens, ko ežiem dot drīkst). It sevišķi kaitīgs ežiem ir govs piens, jo  viņu mazajos vēderiņos nav tādu enzīmu, kas spēj pārstrādāt govs piena sastāvā esošo laktozi un dabiskos cukurus. Lielāki zīdītāji, tādi kā kaķi un pat cilvēki, nesaskaras ar tik lielām problēmām, lielāka auguma dēļ.  Tomēr, patiesībā, kā zinātnieki pierādījuši – arī cilvēkiem nebūtu jābūt laktozes tolerantiem. Tomēr par to – nākamajā rakstā. Pagaidām atgriezīsimies pie mazajiem adataiņiem 🙂

Maza auguma zīdītājiem govs piens var būt pat nāvējošs. Tas izraisa gastroenterītu, ilgstošu caureju, kā rezultātā mazie dzīvnieki ļoti straujos tempos zaudē spēju baroties, pārvietoties, nodrošināt sevi ar pareizu termoregulāciju un galu galā – aizstāvēties.

img_0161

Kā jau minēju iepriekšējā rakstā – tāpat kā pīlēm, zosīm un citiem ūdensputniem, arī maize nenāk ežiem par labu. Dzīvnieciņš jutīsies pietiekami paēdis, tomēr viņam trūks vitamīnu un minerālvielu, lai būtu vesels. Dzīvniekiem, it sevišķi mazajiem, šīs uzturvielas un dabiskās aizsardzības barjeras ir nepieciešamas vēl vairāk kā cilvēkiem. Apvieno kalorijām bagātu, bet uzturvielām nabadzīgu barību ar caureju un dehidrāciju un nāve ir garantēta. Pie tam piens parūpējas par to, lai eža gremošanas sistēmā būtu ideāla vieta, kur izplatīties dažādām kaitīgām baktērijām.

Ja tu atrodi ezi, kurš šķiet novārdzis un nosalis, ezi vajadzētu turēt siltumā, jo viņa organisma īpatnība ir tāda, ka viņš var ļoti ātri nosalt. Ezim nodrošināt siltumu var, piemēram, ieliekot lielā kartona kastē vecu, siltu džemperi, kuru vairs nevilksi. Barošanai var izmantot ūdeni, kaķu barību, gan sauso, gan mīksto (lai cik dīvaini tas neizklausītos), sasmalcinātus zemesriekstus, tārpus un gliemjus.

baby-hedgehog

Advertisements

Ir ko teikt? Atstāj savu komentāru!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s