Baltmaize pīlēm kanālā nozīmē nāvesspriedumu!

SONY DSC

Vai nu tā ir ģimeniska pastaiga ar bērniem parkā vai romantiska tikšanās kanālmalā – lielākā daļa no cilvēkiem vismaz reizi mūžā ir barojuši pīles, zosis vai gulbjus ar baltmaizi. Tas šķiet visai nekaitīgi – cilvēkiem tas patīk, putni tiek pie ēdiena, un visi ir laimīgi. Kaut patiesībā, baltmaizes barošana putniem nodara vairāk ļaunuma kā labuma. Maize putniem ir kā junk food, un baltmaize ir pati trakākā, izraisot virkni problēmu, tajā skaitā paralizējošo “eņgeļspārna” slimību.

Baltmaizei nav nekādas uzturvērtības – tā ir pilna ar kalorijām, bet nekā cita vērtīga, ko piedāvāt. Ilgstoši barojot to putniem, tas, pirmkārt, liek tiem paļauties uz cilvēku kā barības avotu tā vietā, lai paļautos uz savu dabisko uzturu. Tas būtu tāpat kā saviem bērniem katru dienu barot burgerus – viņi ar laiku kļūs no tiem atkarīgi un ar laiku arvien mazāk gribēs ēst ko veselīgu. Pamēģini pēc tam viņiem piedāvāt dārzeņu sautējumu vai salātus… Tātad – salīdzinoši mazākais kaitējums ir putnu pieradināšana pie neveselīga uztura.

Baltmaizes radīto problēmu tālākajā un traģiskākajā galā ir “eņģeļspārns“. Tas ir ļoti nepatīkams un mokošs stāvoklis, kurā putna spārni sastingst izplesti uz abām pusēm tā vietā, lai būtu piekļauti pie ķermeņa, tādējādi padarot putnus lidotnespējīgus.

nas-angelwing001

Tā ir neārstējama slimība, ko izraisa pārlieku liela kaloriju uzņemšana, pārsātināta gan ar proteīnu gan ar ogļhidrātiem, un ar pazeminātu D, E vitamīnu un mangānu – tieši tas rezultāts, kādu panāk ar baltmaizes barošanu putniem. Nespējot lidot, putni ātri vien mirst.

Iedomājies, tas būtu līdzīgi kā tad, ja tas, vai tu ēdīsi vai nē, būtu atkarīgs tikai un vienīgi no tavas spējas staigāt. Bet tad pēkšņi vienā brīdī tu kļūsti paralizēts un vairs nevari pārvietoties. Pamēģināsim vismaz iztēloties to pilnīgās panikas sajūtu, saprotot, ka tu pamazām mirsi bada nāvē, jo vairs nespēj tikt līdz ēdienam, kam sekojoši – agoniska bada nāve. Vai tiešām tu vēlies kādai citai dzīvai radībai novēlēt šādu likteni tikai savu bērnu prieka dēļ vai romantiskas pastaigas noskaņojuma pēc?

Ja nu tomēr gribas izbaudīt putnu barošanas prieku, baltmaizes vietā labāk izvēlēties kukurūzu, putnu (papagaiļu utt.) barošanai domātās sēklas, auzas, miežus vai ķirbju sēklas, desertā paredzot vīnogu daiviņas 🙂

tumblr_n62pul2k1s1rpdwl9o1_500

Pie tam, maizes gabalu mešana kanālos un dīķos sniedzas vēl tālāk par kaitējumu ūdensputniem – šī šķietami nekaitīga, organiskā viela – maize – patiesībā piesārņo ūdensceļus, stimulējot indīgu aļģu veidošanos un augšanu, skābekli iznīcinošu nogulsnējumu veidošanos un piesaista apkaimei arī parazītus un kaitēkļus, kam patīk inficēta, piesārņota vide. Protams, mēs neredzam, kas notiek zem ūdens, kāda ir tur gulošo akmeņu virsma vai kādas aļģes tur aug, pilnīgi iespējams arī, ka mēs nepamanīsim savairojušos parazītus apkaimē. Bet tas, ka mums tas uzkrītoši nekaitē dzīvot (pagaidām) nenozīmē, ka problēma neeksistē.

Mediji periodiski ziņo par to, ka Rīgas kanālā atkal savairojušās zilaļģes. Protams, baltmaize nav vienīgais šīs problēmas cēlonis, tomēr tas ir tikai kārtējais stimulators.

large_352a

Atcerēsimies: tikai tāpēc, ka kaut kāds ieradums ir ticis darīts jau ļoti ilgu laiku, nenozīmē, ka tas ir pareizi!

Tieši tāda pati kļūda ir barot ezi ar pienu. Par to, nākamajā rakstā.

 

Advertisements

One thought on “Baltmaize pīlēm kanālā nozīmē nāvesspriedumu!

  1. Atpakaļ ziņojums: Patiesībā govs piens ezi var nogalināt | Untitled Safehouse

Ir ko teikt? Atstāj savu komentāru!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s