”Vasaras check-list” Nr.12 – Apmeklēt Budisma centru Rīgā – izdarīts!

Ilgu laiku es tikai to vien darīju, kā lasīju informāciju par Budisma tēmu, mēģināju to izprast un palēnām ieviesu tā teorijas dzīvē. Uzreiz piebildīšu – mēs nepielūdzam nevienu dievu un neveicam nekādas reliģijām raksturīgās muļķības. Un, saprotot, ka Budisma mācība tiešām ir mani pilnveidojusi un devusi ļoti daudz labu lietu manā dzīvē, es beidzot izdomāju, ka varētu apmeklēt kādu Budisma centru, lai ”ieraktos” tajā visā mazliet dziļāk.

Internetā uzgāju informāciju par diviem, laikam jau populārākajiem budisma centriem Rīgā – ”Ganden” un ”Karma Kagju skola”. Pirmajā tika piedāvātas teorētiskā materiāla lekcijas, tomēr teorija man jau ir. Tātad vajadzēja vietu, kur pievērsties praksei, un tieši to piedāvā ”Dimanta ceļa budisma centrs” jeb ”Karma Kagju skola” Meža ielā 11/13.

Lai nezinātājiem būtu nedaudz lielāka skaidrība par to, kas tas vispār ir, pašos īsākajos un kodolīgākajos vilcienos izskaidrošu lietas būtību.

Budisms var būt gan reliģija, gan filozofija. Budisma reliģijas praktizētāji ir ļoti līdzīgi kristiešu reliģijas praktizētājiem – pielūdz dievu, skaita lūgšanas, veic rituālus utt. Savukārt tādi kā es, filozofijas atbalstītāji, to nedara. Mēs vienkārši pielietojam budisma mācību savā dzīvē, lai pilnveidotos un padarītu savu dzīvi foršāku.

Mūsu ikdienas pamatā ir tik vien kā ”darbs” pašam ar sevi – pozitīva domāšana, prāta miers, koncentrēšanās uz labajām lietām, mēģinājumi atbrīvoties no ”aizmiglotā skatiena”, kas liek mums visas lietas, situācijas, cilvēkus utt. saskatīt tā, kā mums to ieaudzinājusi sabiedrība, stereotipi, negatīvā pieredze, negatīvās emocijas utt. Mēs mēģinām ieviest savās dzīvēs pozitīvismu, mieru, ticību sev un saviem spēkiem, līdzjūtību, tīru izpratni utt.

Budisma centrā vadītāja man pateica lielisku atziņu –

”Mums jāiemācās saprast, ka mēs -neesam- mūsu ķermenis. Mums -pieder- mūsu ķermenis. Tas, tāpat kā valoda, ir tikai mūsu instruments, tāpēc mums jāiemācās to kontrolēt un rīkoties ar to, kā ar jebkuru citu darbarīku, lai ar saviem vārdiem un darbiem nenodarītu pāri ne sev, ne citiem”.

Lūk, viena no budisma teorijām, no kuras izriet daudz dažādu citu secinājumu. Pirmkārt to, ka mums jāpārstāj justies slikti sava izskata dēļ, jāatbrīvojas no kompleksiem utt., jo mūsu ķermenis ir tikai mūsu instruments dzīvei uz Zemes. Otrkārt – ”draņķīgs raksturs” vai ”slikta pieredze pagātnē” nav attaisnojums, lai darītu pāri sev vai citiem cilvēkiem. Atliek tikai iemācīties apieties ar savu ķermeni, prātu un valodu, lai to mainītu.

Labi, par Budisma mācību es varētu runāt stundām, tāpēc par to šoreiz nerakstīšu. Kaut ko vairāk par šo tēmu es izklāstīšu tad, kad būšu pabeigusi lasīt Oles Nidāla grāmatu ”Par lietu dabu”, kurā samērā īsi un kodolīgi izstāstīti Budisma pamati.

Nedaudz vairāk par to, ko mēs tur vakar darījām 🙂

Ierados centrā ap 19:30 un pirmo pusstundu, kamēr visi savācās, mēs vienkārši dzērām tēju, runājāmies un mazliet sapazināmies. Cilvēki tur ir fantastiski, lielākoties pieaugušie, vismaz es tur noteikti biju visjaunākā 😀 Vadītāja gan teica, ka esot bijusi tāda samērā patukša diena, ka parasti savācoties vairāk cilvēku. Varbūt nākamreiz satikšu arī kādu sava vecuma jaunieti 🙂

20:00 sākām meditāciju, kas ilga apmēram 30 minūtes. Tas ir tieši tas, ko es vēlējos  iemācīties – kā pareizi meditēt. Jāsaka – pirmā reize bija tiešām grūta 😀 Pirmkārt – ir jāsēž ar pilnīgi taisnu muguru, kas man ne visai izdevās, sāka sāpēt mugura, notirpa kāja un es periodiski jutu kā mugura saliecas ”jautājuma zīmē” 😀 Bet uz beigām kaut kā tiku galā. Esmu pārliecināta, ka ar katru reizi sanāks arvien labāk 🙂 Pēc meditācijas, savukārt, pasēdējām, izstaipījāmies, pārējie atkal padzēra tēju un sasēdās kopā, lai vienkārši parunātos par dzīvi. Man gan nebija laika, tāpēc nepaliku diez ko ilgi. Tomēr nākošreiz apņēmos palikt arī ilgāk.

Kas man šajā visā visvairāk patīk?

Tas, ka tajā visā nav pilnīgi nekā mistiska! Nav viena neredzama dieva debesīs, ko pielūgt, nav mistisku stāstu par kaut ko, ko neviens savām acīm nav redzējis un zinājis, jo Budisma pamatlicējs bija pavisam reāls, eksistējošs cilvēks, kurš pie tam, negribēja, ka viņu pielūdz, vai viņam seko. Viņš vienkārši bija gatavs dalīties savās zināšanās. Te, lūk, arī skaidrojums par to, kā Budisms izveidojās par reliģiju – pēc Budas nāves, viņa mācekļi to izveidoja par reliģiju, par spīti tam, ka pats pamatlicējs to nemaz nebija gribējis.

Pielietojot Budisma mācību savā dzīvē, mēs nekļūstam par dīvaiņiem, kas sludina kaut kādas pasakas. Mēs joprojām esam pavisam parasti cilvēki, vienkārši mācāmies kontrolēt savas domas un emocijas (nepieļaut negatīvās, pavairojot pozitīvās), mainot savu uztveri par lietām (uz to, kas mums nepatīk, mēģinot paskatīties no citas puses, lai tās lietas, kas mums nepatīk, mums vairs neizraisītu negatīvās emocijas) un vienkārši justos daudz brīvāki, pozitīvāki, mierīgāki un laimīgāki 🙂

Tāpēc – ja Tevi ir ieinteresējusi šī tēma, var droši vērsties pie manis ar jautājumiem, kā jau minēju – uz baznīcu jāiet nav, neviens un nekas jāpielūdz arī ne 🙂 Ja Tev jau tāpat dzīvē pietiek miera, pozitīvisma un visa pārējā, par ko rakstīju – vienkārši nepazaudē to! 🙂

”Karma Kagju budisma centrā” pirmdienās 19:45 ir ievadlekcija iesācējiem, kurai 20:00 seko grupas meditācija. Trešdienās 20:00 – meditācijas latviešu valodā. Centrā ir lielisks kolektīvs, tur var doties arī pirms meditācijām vai palikt mazliet ilgāk, jo uz vietas ir diezgan daudz literatūras par šo tēmu, lai gūtu plašāku ieskatu tajā. Var padzert tēju un vienkārši parunāties ar cilvēkiem 🙂

Vairāk informācijas par ”Karma Kagju budisma centru” mājaslapā www.budisms.lv

Advertisements

Ir ko teikt? Atstāj savu komentāru!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s