Kāda ir atšķirība starp kristiešu draudzi un manipulantu sektu?

Šodien manās rokās nonāca viens no neseniem ”SestDiena” izdevumiem, kurā precīzos vārdos aprakstīts tas, ko es jau sen vēlējos uzrakstīt par šo tēmu, bet, kam nevarēju atrast atbilstošus vārdus. Atšķirība starp kristiešu draudzēm un manipulantu sektām.

Žurnāla ”SestDiena” 2012. gada 11. maija izdevumā ir turpinājums rakstam par kādu sievieti, kas saņēmusi drosmi pastāstīt plašākai sabiedrībai, kā sekta, slēpdamās aiz ”draudzes” nosaukuma, izpostījusi viņas dzīvi. Tad nu izdomāju veikt nelielu salīdzinājumu priekš tiem, kas, uzskatīdami, ka vairs nevar dzīvot tālāk bez Dieva tēvišķās rokas, lētticīgi iesaistās šādos grupējumos, cerēdami uz ātru, vieglu un drošu glābšanu. Konkrētajā rakstā gan ir stāstīts par kādu hinduisma draudzi, tomēr tas ne ar ko neatšķiras no tūkstošiem šai līdzīgu kristiešu ”draudžu”.

Lai gan neesmu dievticīgā, kur nu vēl kristiete, šajā rakstā man vairāk sanācis atbalstīt kristiešu draudzes, nostājoties viņu pusē. Jo, ja man nākas izvēlēties starp diviem ”ļaunumiem”, es izvēlos mazāk ”ļauno”.

Draudze tevi neievilina savos ”tīklos”. Draudze turpina dzīvot savu ierasto, dievticīgo dzīvi, tajā pašā laikā būdami gatavi uzņemt jebkuru, kuram būs vēlme tajā iesaistīties. 

Sekta, savukārt, uzmanīgi pēta katru ”garāmgājēju”, meklējot katru mazāko iespēju ”savākt” kādu nabadziņu sev.

Kāpēc šāda atšķirība? Gluži vienkārši tāpēc, ka īstenai kristiešu draudzei no tevis neko nevajag. Viņi ir gatavi tikai dot. Sektai, savukārt, no tevis vajag ja ne visu, tad vismaz kaut ko. Lielākoties – tavu naudu.

Spilgts piemērs –  nesen dzirdēju, kā viena sieviete teica: ”Es pēdējā gada laikā esmu daudz ziedojusi naudu tieši draudzei, lai atbrīvotos no ”Skopuma dēmona”. Lūk – ”draudze” šai nabaga sievietei iegalvojusi, ka, lai atbrīvotos no viņu apsēdušā dēmona, kurš ir vienīgais iemesls, kādēļ viņai dzīvē klājas grūti, ir jāziedo nauda ”draudzei”. Jo vairāk, jo labāk.

Jautājums – ja reiz draudze par skopumu uzskata jebkāda veida naudas krāšanu vai paturēšanu sev, tad kāpēc visas tās naudas summas ir jāziedo viņiem? Kāpēc gan draudze nevarētu teikt – ”Brāļi un māsas, lai atbrīvotos no skopuma gara, mums ir jāatsakās no kaut kā, kas ir mums, lai tādā veidā palīdzētu citiem! Savāksim vai nu tirdziņā nopirktos, vai pašu dārzos audzētos dārzeņus un uzrīkosim bezmaksas ”Zupas vakaru”, lai pabarotu bezpajumtniekus! Nogādāsim mums nevajadzīgos apģērbus patversmēs! Par naudu, jo jūs draudzei būtu gribējuši ziedot, iztērēsim, lai apmaksātu ārstēšanos kādam bērniņam vai vecam cilvēkam, vai jebkuram citam, kuram tas ir visvairāk nepieciešams!” un tā tālāk… Bet nē – ”draudzei” vajag naudu!

Īstena kristiešu draudze, Dieva vārdā palīdzēs jebkuram, kam tas nepieciešams, neatkarīgi no tā, vai viņš dievticīgs vai nav. Vienkārši tāpēc, ka tāds ir viņu princips.

Savukārt sekta norāda: ”Tev nevienam nav jāpalīdz. Tikai dievs viņiem var palīdzēt un tev nav viņiem jāvergo. Tā vietā tev jādomā tikai pašam par sevi”.

Draudze tev varētu teikt, ka tu esi savā dzīvē rīkojies nepareizi attiecībā uz cilvēkiem, dažādām situācijām, lietām utt. Tāpēc ieteiks tev izvērtēt savas kļūdas un mēģināt tās labot.

Sekta tev skaidri un gaiši iedzīs galvā, ka tu esi netīrs, grēcīgs, dēmonu apsēsts radījums, kurš ir nekam nederīgs, nevarīgs un vēl sliktāk – ļauns, ja vien neesi saņēmis dieva glābšanu.

Sektas galvenais uzdevums ir tevi pakļaut. Un kuru gan vieglāk pakļaut kā kādu, kurš pilnībā uzticas vienam konkrētam grupējumam un uzskata, ka bez viņiem ir ”maziņš un melns”. Tad sektas vadoni tu sāksi uzskatīt par teju vai pašu dievu, kurš ir visgudrākais, vislabākais un viszinošākais. Un tad ar tevi manipulēt nav pilnīgi nekādu problēmu. Pie manipulācijas, savukārt, pieskaitāms viss, kas šajā rakstā minēts – izsūkt naudu ”ziedojumu” veidā, panākt, lai tu ”atkraties” no saviem draugiem, paziņām un vēl traģiskāk – ģimenes, jo viņi tevi tikai attur no attīrīšanās, jo paši nav ”ticīgie” un tā tālāk.

Draudze tev mācīs ”mīlēt savu tuvāko”, kā to reiz teicis pats Kungs. Viņi tev mācīs cienīt savus vecākus un citus cilvēkus. Viņi nekad tev neieteiks ”atbrīvoties” no kādiem cilvēkiem savā dzīvē.

Sekta tev pamazām iestāstīs, ka cilvēki tev apkārt ir grēcīgi, ”slimi” dēmonu ietekmes rezultātā, ka viņi atstāj uz tevi tikai negatīvu iespaidu, un panāks, ka tu viņus izslēdz no savas dzīves.

 SestDienas rakstā minētā sieviete šādā veidā palika bez ģimenes. Un ne viņa tāda vienīgā. Sekta tev iegalvos, ka tev apkārt esošie cilvēki tevi tikai attur no attīrīšanās un pilnveidošanās. Līdz kamēr tu pateiksi saviem vecākiem, ka nepalīdzēsi viņiem, jo tev nav viņiem jāvergo.

Citāts no SestDienas raksta galvenās varones stāstītā:

”Kuram gan dzīvē viss ir kārtībā? Vienam ir attiecību problēmas, otram neveicas finanšu sfērā. Un pat, ja šķiet, ka esi laimīgs, ”draudze” tev neapšaubāmi pierādīs, ka neesi. Būtu kļūdaini uzskatīt, ka šādus pasākumus apmeklē tikai naivi un nenobrieduši cilvēki. Neviens netiek tur ievilkts vārda burtiskajā nozīmē pēc pirmā apmeklējuma. Tas notiek pakāpeniski un neuzkrītoši. Parādās jauni draugi, kurus vieno piederība ”draudzei”, zināma brālības, kopības izjūta. Cilvēks, kuram nav kur iet un kurš sen atmetis ar roku veiksmīgai komunicēšanai ar radiem, šeit atrod saprotošus un viesmīlīgus ļaudis”

Draudze tev necentīsies iegalvot, ka pats par sevi esi nelaimīgs. Viņi tev mācīs novērtēt labo, kas ir tavā dzīvē, priecājoties par sīkām lietām, novērtējot cilvēkus, situācijas, pieredzes un mēģinās tev palīdzēt to visu uzlabot.

Bet sekta? Ja tu vēl neesi ”pietiekami nelaimīgs”, viņi tev palīdzēs justies vēl nelaimīgākam, tādējadi nostiprinot tavu pārliecību par to, ka ”draudze” tiešām ir tavs vienīgais glābiņš. Turklāt, šī visa superlielā mīlestība, kas (vismaz iesākumā) valda sektā, radīs vēl spēcīgāku kontrastu ar tavu reālo dzīvi. Tas tiek izdarīts radot sektā perfektu atmosfēru – perfektu visādā ziņā. Tur nav strīdu, nav sadzīves kašķu, nav nekādu sarežģījumu attiecībās ar citiem cilvēkiem… Tur viss ir perfekti, jo tur taču valda pats varenākais dievs! Reālajā dzīvē tā nenotiek. Un ļaujiet man teikt – Dievs, ja tāds tiešām eksistētu, nekad nav gribējis, ka cilvēka dzīve ir ideāla un perfekta. Jo cilvēka ķermenī esošajam garam dzīve uz zemes ir tieši tas pats, kas skolniekam nodarbība skolas solā – ar mērķi kaut ko iemācīties, lai pilnveidotos. Atgriežoties pie iesāktās tēmas – jo lielāku kontrastu izdosies radīt starp ”draudzes” dzīvi un tavu reālo dzīvi, jo vieglāk būs tevi iesaistīt sektā.

Vēl viens svarīgs faktors – sekta tevi savāks tieši tajā momentā, kad tu būsi ”visvājākais”. Jo tas ir visvienkāršāk.

Tas pats attiecas arī uz nākamo citātu:

”Tev tiek radīts priekšstats, ka draudzes apmeklētāji ir augstākas kastas, jo tikai būtnes ar labu garu nonāk līdz draudzes slieksnim. Tu esi topošais svētais, kas nonāks paradīzē, kamēr ”pelēkā masa” ēd gaļu, lieto alkoholu , skatās ”Panorāmu” un rušinās savos putekļos. Pēdējais punkts bieži iekļauj arī ģimeni, kas tevi nesaprot, ”velk uz leju” un neļauj attīstīties”.

Lūk, te jau atkal nonākam pie tēmas par to, ka draudzes vēlme ir apvienot tevi ar tavu ģimeni un draugiem, saliedēt un nostiprināt attiecības. Kamēr sekta vēlas, lai tu atbrīvojies no jebkura, kurš varētu tevi pārliecināt par to, ka šī ”draudze” nemaz nav tik caurspīdīga kā liekas. Gluži vienkārši tāpēc, ka tas ir apdraudējums ”draudzei”, jo viņi varētu tevi zaudēt. Tāpēc no ienaidniekiem ir jātiek vaļā.

Sekta reti kad tev tiešā tekstā teiks: Tiec vaļā no savas ģimenes! Tāpēc, ka tas būtu pārāk tiešs belziens pa pieri, kas iedarbinātu vēl atlikušās veselā saprāta paliekas un tu sāktu apjēgt, kur esi ieķēpājies, sektu ātri vien pametot. Tāpēc tas jādara palēnām un nemanāmi. Sākot ar to, ka Dieva vārdā tev tiek lēnām un ”caur puķēm” iegalvots, ka tu esi pats savu vecāku vergs, bet dievs nevēlas, lai tu esi vergs, tāpēc tev ir pamazām jānorobežojas no saviem vecākiem, ( kas visu mūžu vergojuši, lai tevi pabarotu, apģērbtu, izskolotu un nodrošinātu tev visu nepieciešamo) un galvenais – tas ir tevis paša labā!

Šādi es varētu turpināt stundām, uzskatot atšķirības starp īstenu kristiešu draudzēm un manipulantu sektām.

Nobeigumā aicinājums cilvēkiem, kam grūti – mīļie cilvēki, es esmu pieredzējusi, kā šādas manipulantu sektas iznīcina man pazīstamus cilvēkus un ”skats” nav no tiem labākajiem, varētu pat teikt – tas ir traģisks. Tāpēc, esiet ļoti uzmanīgi! Brīdī, kad ir grūti, neķerieties pie pirmā vai pēdējā ”salmiņa”! Ja tiešām gribas pievērsties ticībai, varbūt labāk aizejiet pie kāda neitrāla, gudra un saprotoša mācītāja (arī ne pie kura katra) vienkārši izrunāties. Bet neļaujiet sevi pataisīt par manipulējamu lelli! Jo tiklīdz tu tiec ievilkts šādā grupējumā, atpakaļceļa praktiski vairs nav, no turienes ārā neviens tevi neizdabūs, un arī pats tik viegli neizķepurosies, kamēr šī sekta nebūs tevi aprakusi bedrē, no kuras izeja būs tikai savas dzīves sākšana no absolūtas nulles, bez nekā.

Mīliet un cieniet sevi, tomēr atcerieties mīlēt un cienīt arī savus tuvākos, veidojot ar viņiem labas attiecības, dariet labu citiem, palīdziet tiem, kam tas nepieciešams un jūs redzēsiet, ka nekādas ”draudzes” vai sektas jums nebūs nepieciešamas, lai jūsu dzīve pamazām piepildītos ar vispozitīvāko enerģiju! Kā es to zinu? Jo tieši tāda ir mana dzīve! Kad es jūtos slikti, es nopērku pusdienas kādai vecai večiņai, kas raņķājas pa miskasti, un uzreiz jūtos laimīga. Kad jūtos slikti, nopērku dzīvnieku barības paku, nosūtu to uz dzīvnieku patversmi un jūtos laimīga! Kad jūtos slikti, sagādāju mīļu pārsteigumu savai ģimenei un jūtos laimīga! 🙂 Tas ir vienkāršāk kā šķiet!

Kāpēc?

Tāpēc, ka jebkāda veida enerģija, ko tu ”palaid” pasaulē, nāks pie tevis atpakaļ. Tāpēc, ja tu esi dziļi nelaimīgs, nomākts un depresīvs, tad tev nāksies saprast, ka tieši tāda veida enerģiju pats esi radījis ar savu rīcību un attieksmi tālā vai ne tik tālā pagātnē (karma, mīļie, karma!), un, lai to mainītu, pietiek tik vien kā radīt kaut ko pozitīvu, lai viss nostātos savās sliedēs! 🙂

Advertisements

Ir ko teikt? Atstāj savu komentāru!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s