D. Stīla – ”Remembrance” – sākums daudzsološs, beigas – slima suņa murgs.

Pašā sākumā grāmata šķita daudzsološa. Tika daudz stāstīts par Romu, Venēciju un Itāliju 2. pasaules kara laikā, kā izskatījās Roma, kas notika vietās, pa kurām es šodien ikdienā staigāju un paralēli tam, kādas meitenes dzīvesstāsts. Tomēr beigās gandrīz 500 lappušu biezā grāmata izvērtās par nelielu slima suņa murgu.

Tā vien šķiet, ka Danielai Stīlai bija radusies lieliska ideja grāmatai – romāns ar vēstures piedevu. Serēna di San Tibaldo – galvenā varone, un viņas dzīvesstāsts pēckara Itālijā. Tomēr viss sāka izvērsties arvien dīvaināk un dīvaināk, līdz beidzās pilnīgi vājprātīgi, šķiet, ka autorei pietrūka iedvesmas.

Šeit nu būs neliels atstāstījums pa punktiem, visu ”Es tevi mīlu’‘ un visu nāvju uzskaitījums.

Nāve Nr. 1 – Kara laikā Serēnas acu priekšā tiek nogalināti viņas vecāki. Vecmāmiņa viņu aizsūta uz ASV. Serēna cieš lielas dvēseles mokas.

Nāve Nr. 2 – Pēc kara Serēna atgriežas Itālijā, nomirst viņas vecmāmiņa. Vienīgais, kas viņai palicis – mājkalpotāja Marčella, kas viņu uzaudzinājusi. Serēna cieš lielas dvēseles mokas.

”Es tevi mīlu” Nr.1 – Serēna iepazīstas ar amerikāņu armijas majoru Bredu, viņi atzīstas viens otram mīlestībā un nododas mīlas dēkai par spīti tam, ka Breds joprojām ir saderinājies ar ASV dzīvojošo Patrīciju. Tomēr viņš lauž saderināšanos un apprec Serēnu. Serēnai piedzimst meita Vanesa.

”Es tevi mīlu” Nr. 2 – Breda jaunākais brālis Tedijs atzīstas mīlestībā Serēnai un cieš lielas dvēseles mokas, jo Serēna mīl viņa brāli. Serēna atkal stāvoklī no Breda.

”Es tevi mīlu” Nr. 3 -Gregs, Breda un Tedija brālis, atzīstas mīlestībā Breda bijušajai līgavai Patrīcijai un viņi apprecas. Gregs cieš lielas dvēseles mokas, jo Patrīcija ir sātans brunčos, pietam patiesībā joprojām mīl viņa brāli Bredu.

Nāve Nr. 3 – Kara laikā Korejā Breds iet bojā. Serēna cieš lielas dvēseles mokas.

Nāve Nr. 4 – Serēnas un Breda otrais bērns piedzimst nedzīvs. Serēna cieš lielas dvēseles mokas.

”Es tevi mīlu” Nr. 4 – Serēna atzīstas mīlestībā Tedijam. Tomēr sakaros ar viņu neielaižas.Abi cieš lielas dvēseles mokas.

Nāve Nr. 5 – Nomirst Marčella, mājkalpotāja, kas uzaudzinājusi Serēnu. Serēna cieš lielas dvēseles mokas.

”Es tevi mīlu” Nr. 5 – Serēna iepazīstas ar Vasili – grieķu fotogrāfu, atzīstas viņam mīlestībā, viņi apprecas un viņai piedzimst meita Šarlote. Vasili izrādās heroīna atkarīgais.

Nāve Nr. 6 – Vasili nožņaudz Serēnu. Tedijs cieš lielas dvēseles mokas.

Tedijs adoptē un uzaudzina Vanesu, Šarlote tiek atdota audzināšanā Vasili brālim Adreasam.

Nāve Nr. 7 – Nomirst Breda, Tedija un Grega māte Margareta. Neviens necieš dvēseles mokas, jo Margareta bija ļoti ļauna sieviete, kas izpostīja Serēnai dzīvi.

Nāve Nr. 8 – Nomirst Gregs, jo Patrīcija ir tik briesmīga sieva, ka nabags nodzērās un nomira no aknu cirozes.

Nāve Nr. 9 – Nomirst Vasili brāļa Andreas sieva. Andreas cieš lielas dvēseles mokas.

Nāve Nr. 10 – Nomirst Vasili, Serēnas otrais vīrs, kas viņu nožņaudza.

”Es tevi mīlu” Nr. 6 – Tedijs atzīstas mīlestībā Vanesas psihoterapeitei Lindai, viņi apprecas un viņiem piedzimst bērns.

”Es tevi mīlu” Nr. 7 – 24-gadīgā Vanesa satiek Džonu, atzīstas viņam mīlestībā, bet neielaižas sakaros psiholoģiskās traumas dēļ. Džons cieš lielas dvēseles mokas.

”Es tevi mīlu” Nr. 8 – 24-gadīgā Vanesa aizbrauc uz Greķiju, satiek 60-gadīgo Andreas (viņas mātes slepkavas brāli, kurš uzaudzinājis viņas pusmāsu), atzīstas viņam mīlestībā un uzsāk kaislīgu dēku ar viņu, trauma pēkšņi pazudusi.

Nāve Nr. 11 – Andreas nomirst no vēža. Vanesa cieš lielas dvēseles mokas.

Tātad, grāmatas kontā 11 nāves un 8 dažādi ”Es tevi mīlu” no gandrīz vai vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, krustām šķērsām, un stāsta noslēgumā, 24 gadus vecā Vanesa iekāpj gultā pie 60 gadus vecā Andreas, kurš bija iemīlējies viņas mātē Serēnā un ir viņas 16 gadus vecās pusmāsas Šarlotes patēvs. Pat ”Hameleonu rotaļās” šitik traki negāja 😀

Šķiet, ka grāmata mēģināta uztaisīt tik ļoti traģiska, ka autore mazliet pārcentusies un no ‘‘traģisks dzīvesstāsts” pārkāpusi līnijas otrā pusē, kas saucas ”paliek mazliet smieklīgi, vairs nespēju grāmatu uztvert nopietni”.

Secinājums – šī bija pirmā Danielas Stīlas grāmata, par kuru nevaru teikt ”fantastiska lasāmviela”. Ja vērtējam lielākajos vilcienos, grāmata nebija slikta, es to izlasīju no viena vāka līdz otram un tomēr nenožēloju, ka to izdarīju. Tomēr laikam jau tās pārāk traki daudzās nāves un atzīšanās mīlestībā mani īpaši nepiesaistīja. Pārāk daudz kas mēģināts sabāzt vienā grāmatā.

Es grāmatai dotu 5/10 – par iesākumu un manām nepiepildītajām cerībām 😀 Mīnusi par pārspīlēto traģiskumu un dramatismu, izteikti teatrālo izteiksmes veidu un par pēdējās nodaļas sakaru starp Vanesu un Andreasu.

Advertisements

Ir ko teikt? Atstāj savu komentāru!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s